Tím Svetielka nádeje na behu Od Tatier k Dunaju naplnil svoj cieľ

Na najväčšom slovenskom štafetovom behu na Slovensku Od Tatier k Dunaju malo už po druhý raz svoje zastúpenie aj Svetielko nádeje. S nadšením a s veľkým srdcom sa postupne sformoval tím skvelých bežcov rozhodnutých zviditeľniť naše občianske združenie a podporiť tak detských onkologických pacientov, ktorí sa liečia v banskobystrickej detskej nemocnici.

Štart šiesteho ročníka sa uskutočnil 18. augusta 2018. Pre zaujímavosť, aby tých osemnástok nebolo málo, aj naše štartové číslo bolo 18. Na 345 km trasu z Jasnej v Nízkych Tatrách sa naši bežci rozbehli v sobotu o 13. 30 h.

Popularita tohto podujatia narastá z roka na rok, svedčí o tom aj rekordný počet prihlásených tímov - 220 štafiet. Takmer 2 700 bežcov sa tento rok stalo súčasťou unikátneho bežeckého podujatia. V 12 člennom tíme Svetielka nádeje bežali skvelí bežci zvučných mien, Ján Zvara, Erik Lenhart, Silvia Valová, Róbert Valíček, Iveta Furáková, Anna Zvarová, Patrik Bobák, Dušan Krajčovič, Radka Roháčová, Michaela Kúdeľová, Michal Stehlík, Nikola Berčíková. Od prvých kilometrov nasadili skvelé tempo a udržali ho až do konca. Trať odbehli za necelý jeden deň s časom 23:51: 49,7. Znamenaloto prvé miesto v kategórii Mix a v celkovom poradí úžasné druhé miesto.

Trasa behu Od Tatier k Dunaju vedie zväčša po asfaltových cestách 2. a 3. triedy, ale bežalo sa aj cez lesy, horské cesty, centrá miest a obcí. Celkovo 36 úsekov rôznej dĺžky (7 až 12 km) a náročnosti prevýšenia. Každý tím bežal celú trasu štafetovým spôsobom, úsek bežal vždy len jeden člen, ostatní sa presúvali autami na ďalšie odovzdávanie štafety. Jednotlivé úseky boli veľmi rozdielne. Začínali ťažšími so značným prevýšením v okolí nízkotatranských končiarov. Bežalo sa aj cez centrum Banskej Bystrice, kde sme mali výborný fanklub svetielkáčov, pokračovalo sa cez Tekov, Hont, Dolnú Nitru, Žitný ostrov a Gabčíkovo až do centra Bratislavy. Každý člen tímu bežal minimálne 3 úseky, teda približne 30 km. Servis nášmu tímu počas celých pretekov neúnavne a s plným nasadením zabezpečovali Jožko Furák, Peter a Petra Daubnerovci. Na rozdiel od minulého ročníka, tento bol doslova zaliaty slnkom. Teploty, najmä na záverečných kilometroch, dávali bežcom poriadne zabrať. Ani to však ich výkon nepoznačilo a tempo nastavené na prvých kilometroch udržali do konca. Spoločný dobeh do cieľa všetkých svetielkáčov, ktorí sa pod krásny výsledok podpísali, bol plný emócií a úžasných pocitov. Tie sa vygradovali podvečer na vyhlásení výsledkov, kde tím Svetielka nádeje prebral prekrásnu trofej a zožal veľký potlesk za myšlienku behať pre tých, ktorí sa kvôli onkologickému ochoreniu ocitli na náročnej trati plnej prekážok. S rešpektom a uznaním všetci vnímali tento hlavný cieľ, rezonoval aj na tričkách svetielkáčov a hnal ich dopredu k najvyššej medailovej priečke.

O záverečné zhodnotenie sme požiadali Paťa Bobáka, kapitána tímu:

“Logo na tričkách - Od Tatier k Dunaju za SVETIELKO NÁDEJE s mottom Máme dôvod behať bol aj motorom k tomu, že sa v hlavách Mareka Vojníka, Jána Zvaru a mojej zrodila úžasná myšlienka, ako ešte viac dostať do povedomia Svetielko nádeje - centrum pomoci detskej onkológie. Zrodil sa nápad opäť sa zúčastniť štafetového behu Od Tatierk Dunaju v kategórii MIX a vylepšiť vlaňajšie umiestnenie, tretie miesto, tým najlepším spôsobom, pokiaľ sa podarí, zvíťaziť v kategórii. Pretože najlepšia reklama a zviditeľnenie je tá, ak sa do povedomia ľudí dostanete vlastným výkonom a za dobrú vec. Začali sme stavať tím, ktorý poženie myšlienka Svetielka nádeje - POMOC. Bola to veľká zodpovednosť. Všetkých oslovených bežcov myšlienka nadchla a neváhali zapojiť sa do projektu zostavenia štafety Svetielka nádeje v kategórii MIX. Aj touto cestou sa chcem poďakovať všetkým osloveným bežcom.

Všetko zapadlo do seba, oslovil som zopár kamarátov, či by nám nepomohli so zabezpečením účasti na štarte a realizácii štafety. Vyšli mi maximálne v ústrety a sen začal pomaly byť realitou. Veľmi si vážim profesionálnu pomoc Jožka Furáka, Peti a Peťa Daubnerovcov, ktorí nám celému tímu zabezpečovali servis počas celého preteku z Demänovskej doliny až do Bratislavy. Nesmiem zabudnúť na Dašku Mellovú, ktorá nad nami držala ochrannú ruku.

Bol, je a bude to neskutočný pocit, že rôzne nástrahy trate boli prekonané a jednoznačne sme zvíťazili. To je ten najkrajší odkaz pre naše motory, deti z detskej onkológie v Banskej Bystrici - bežali ste s nami a my s vami, preto sa to všetko podarilo.

Ďakujem zo srdca všetkým, ktorí s nami zrealizovali myšlienku a pomohli nám i finančne - VMS BETONÁREŇ, L+L Autoškola GONDA. Za pomoc s tričkami patrí poďakovanie E.Tatarkovej (grafika) a firme ADLO. Veľmi si to vážim, mám neopísateľnú radosť na srdci a som hrdý na náš tím, ktorý premenil sen na skutočnosť.“

Ďakujeme vám, milí bežci, za odhodlanie, nadšenie a obrovské nasadenie pre dobrú vec. Pre nás ste vďaka tomu boli víťazmi už na štarte. Svojím nasadením ste na celej trati v ľuďoch rozsvecovali svetielko nádeje a zviditeľnili naše občianske združenie, ktoré už 16 rokov pomáha detským onkologickým pacientom a ich rodinám. Ďakujeme, že behať za Svetielko nádeje vám dáva zmysel.

« Nazad na predchádzajúcu stránku

O nás

Darujte nám on-line:

Podporili sme DFNsP v Banskej Bystrici sumou 1 066 927, 99 €