15. február - Deň detskej rakoviny. Pripnite si s nami zlatú stužku.

15. február - Deň detskej rakoviny.  Pripnite si s nami zlatú stužku.

Občianske združenie Svetielko nádeje sa tento rok pripája k celosvetovej kampani na podporu povedomia o detskej onkológii. Deň detskej rakoviny pripadá každoročne na 15. februára. S iniciatívou pripomínať si tento deň prišla organizácia Childhood Cancer International (CCI) v roku 2002. Tento deň podporuje aj Svetová zdravotnícka organizácia. Symbolom je zlatá stužka.

Cieľom kampane je zvýšiť informovanosť verejnosti o rakovine detí a mládeže a dosiahnuť lepšie pochopenie problémov a výziev spojených s týmto ochorením. Cesta boja s náročným ochorením sa vyznačuje bolesťou, stresom a strachom z neznámeho. Preto je dôležité nenechať ich na tejto ceste samých.

V Banskej Bystrici sme pripravili podujatie pre verejnosť s cieľom intenzívnejšie venovať pozornosť tejto problematike a témam, ktoré s ochorením súvisia. V Europa SC organizujeme v piatok 15. 2. 2019 celodennú akciu, kde sa verejnosť môže pripojiť k našej iniciatívne viacerými spôsobmi.

V spolupráci s Národnou transfúznou službou sa dopoludnia v obchodnom centre uskutoční mobilný odber krvi. Krv je vzácna tekutina, nikde sa nedá kúpiť, ničím nahradiť a veľmi často ju potrebujú aj deti liečiace sa na detskej onkológii. Každá kvapka dáva nádej na život, preto budeme vďační každému darcovi, ktorý sa v tento deň rozhodne pomôcť svojou krvou. Po odbere krvi máme pripravený pestrý program pre malých i veľkých. Návštevníkov chceme na chvíľu zastaviť v každodennom zhone a motivovať ich, aby vyjadrili spolupatričnosť s deťmi, ktorým do života vstúpilo onkologické ochorenie.

Symbolom tohto dňa je zlatá stužka, ktorú budeme mať pripravenú pre každého, kto sa k našej iniciatíve pripojí. Organizujeme aj verejnú zbierku, jej výťažok použijeme na projekty, ktorými Svetielko nádeje už 16 rokov pomáha chorým deťom a ich rodinám. Prostredníctvom výstavy vám povieme viac o formách pomoci Svetielka nádeje, predstavíme vám tiež našich dobrovoľníkov a ich aktivity na detskej onkológii. Pozvali sme aj ľudí, ktorí nám pomáhajú zviditeľňovať sa v teréne napr. bežcov a hokejistov. V spolupráci s animátormi zo STAGEMAN Slovensko s.r.o. máme pripravené kreatívne hry pre deti. Nebude chýbať ani maľovanie na tvár. O kvalitné hudobné vstupy sa postarajú študenti banskobystrickej Akadémie umení a fenomenálny gitarista David Bílek.

V obchodnom centre nás počas dňa nájdete v priestoroch pred potravinami Terno a Decathlon. Veríme, že sa podvečer podarí vysvietiť zlatou aj najvyššiu budovu v meste a aj takto upriamime pozornosť na tému, ktorá bude v tento deň rezonovať aj v Banskej Bystrici.

Okrem spomínaného podujatia sa 15. februára 2019 v Kostole Ducha Svätého v Podlaviciach o 18. h. uskutoční svätá omša obetovaná za deti liečiace sa na Klinike detskej onkológie a hematológie.