Byt Svetielka nádeje slúži rodinám už tri roky

Byt Svetielka nádeje slúži rodinám už tri roky

Jedným z úspešne zrealizovaných projektov Svetielka nádeje je byt pre rodiny onkologických pacientov, ktorý občianske združenie zakúpilo, zariadilo a v máji v roku 2015 slávnostne odovzdalo do užívania. Stalo sa tak pred tromi rokmi, presne 15. mája 2015, pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny.

Liečba onkologických pacientov si často vyžaduje aj niekoľkotýždňový pobytv nemocnici. Sprevádzajúca osoba, najčastejšie je to jeden z rodičov, môže byť počas liečby s dieťaťom hospitalizovaná priamo na oddelení, byt rieši situáciu, ak na to kapacita oddelenia nestačí. Stáva sa tiež, že jeden z rodičov je na oddelení dlhšiu dobu hospitalizovaný spolu s dieťaťom a druhý rodič pricestuje za nimi aspoň na víkend. V takomto prípade vie Svetielko nádeje poskytnúť v byte ubytovanie druhému z rodičov, prípadne aj súrodencom, resp. starým rodičom. Rodine umožníme byť spolu a zároveň ušetria náklady na cestovné, ak pricestujú zo vzdialenejších miest, pretože máme pacientov z celého Banskobystrického a Žilinského kraja.

Byt slúži aj tým pacientom, ktorí chodia na rádioterapiu. Znamená to, že nemusia byť hospitalizovaní v nemocnici, ale musia každý deň absolvovať ožarovanie. Aj v tomto prípade môže dieťa bývať v byte spolus rodičmi.


„O možnosti bývať v byte Svetielka nádeje sme počuli tie najlepšie chýry a na základe osobnej skúsenosti môžeme potvrdiť, že je to veľmi dobrá služba pre rodičov, ale aj pre deti. Bola som milo prekvapená vybavením bytu. Je dobré, že je tu kuchynka, kde si môžeme niečo menšie uvariť, prípadne zohriať v mikrovlnke. Byt sa nachádza na prízemí a dostaneme sa sem bez problémov s vozíkom, dokonca až do kúpeľne. Tu sme veľmi ocenili, že v sprche je sedačka, kde si vie syn sadnúť, čo mu teraz veľmi vyhovuje, keďže je imobilný a nevydrží dlho stáť“ - povedala nám mamička pacienta.


Za uplynulé tri roky aj ďalší užívatelia bytu potvrdili, že ide o úspešný projekt, ktorý uľahčuje situáciu rodičom, príbuzným a deťom hospitalizovaným na Klinike pediatrickej onkológie a hematológie DFNsP v Banskej Bystrici. Veľkou výhodu je, že byt sa nachádza priamo v areáli nemocnice. Za tri roky Svetielko nádeje zaznamenalo celkovo 1 296 prenocovaní pre viac ako 200 osôb.

Svetielko nádeje všetky svoje projekty realizuje bez štátnej podpory, najmä vďaka príspevkom z asignácie dane, grantom a darom verejnosti. Na dverách tohto bytu nenájdete klasickú menovku, ale názvy firiem a jednotlivcov, ktorí nám pomohli tento úspešný projekt zrealizovať. Naše poďakovanie patrí všetkým donorom, vďaka ktorým môžeme už tri roky byt prevádzkovať. Spoločne tak touto službou podávame pomocnú ruku rodinám,ktoré sa ocitli v náročnej životnej situácii.