Malí onko pacienti potešili veľkých

Malí onko pacienti potešili veľkých

Zástupcovia občianskeho združenia Svetielko nádeje včera, 20. decembra 2018, odovzdali krásny dar na Onkologickej klinike SZU vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica. Kreslené, maľované, ale aj inými technikami vytvorené obrazy už skrášľujú a spríjemňujú prostredie, kde sa liečia dospelí onkologickí pacienti.

Obrazy vytvorili deti na Klinike pediatrickej onkológie a hematológie SZU v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou Banská Bystrica. „Počas pobytu v nemocnici sme takmer v každom dieťati našli aspoň kúsok jeho umeleckého ducha a talentu. Oslovili sme ich s ponukou na spoluprácu s cieľom vytvoriť diela, ktoré budú skrášľovať prostredie v nemocnici kúsok od nás, kde sa liečia na rovnaké ochorenie dospelí pacienti. Chceme, aby cítili, že v boji s chorobou nie sú sami a spoločne sa chápeme. Vo Svetielku nádeje si uvedomujeme, že práve dospelí nám veľmi pomáhajú, aby sme mohli realizovať naše projekty a pomáhať deťom, no keď do ich života vstúpi rovnaké ochorenie, im už veľmi nemá kto pomôcť. Preto sme sa podujali zrealizovať projekt, ktorým by sme aspoň kreatívnymi nápadmi spríjemnili oddelenie, kde sa liečia“ – povedala Juliana Holosová, liečebná pedagogička Svetielka nádeje, ktorá projekt koordinovala.

Výzva sa stretla s veľkým ohlasom u detí, ktoré sa liečia na oddelení, ale aj bývalých pacientov a ich blízkych. Postupne pribúdali nádherné obrazy a keďže sa podarilo nájsť sponzora, ktorý pomohol zabezpečiť klip rámy, darček sa pár dní pred Vianocami dostal k tým, pre ktorých bol vytvorený.

  „Teší ma, že deti prejavili záujem potešiť dospelých pacientov a veľmi ma dojal list, ktorý im poslali spoločne s krásnymi obrázkami“ – povedala Oľga Štípalová, vedúca sestra na Onkologickej klinike SZU.

Keďže obrazov, ktoré deti vytvorili bolo dosť, niektoré z nich sa okrem lôžkovej časti ocitli aj v priestoroch, kde pacientom podávajú chemoterapiu ambulantne.

„Videli sme veľmi pozitívne reakcie pacientov, ale aj personálu, všetci sa z obrazov tešili a to je povzbudzujúci odkaz pre deti, ktoré s veľkým nadšením a spolupatričnosťou svoje kresby pripravovali. Všimli sme si, že je tu priestor aj na ďalšie obrazy, takže to vnímame ako výzvu a určite opäť niečo pripravíme“ - dodala J. Holosová.

• Na fotografii sprava Oľga Štípalová, vedúca sestra, Magdaléna Jablonická, lekárka Onkologickej kliniky SZU a zástupcovia Svetielka nádeje Silvia Mamoňová Lorencovičová, psychologička, Juliana Holosová, liečebná pedagogička a Ľuboš Moravčík, sociálny pracovník.