Pirohová paráda s príchuťou pomoci chorým deťom

Pirohová paráda s príchuťou pomoci chorým deťom

Svetielko nádeje bolo v nedeľu, 15. septembra 2019, vo Zvolene, súčasťou vydareného gastronomického podujatia. Keď nás na začiatku oslovil organizátor Olympiády vo varení bryndzových pirohov Marek Rojík, OZ Slovenský šport, s myšlienkou venovať tohtoročný výťažok zo 4. ročníka olympiády nášmu občianskemu združeniu, príjemne nás to prekvapilo. Vzápätí prišla výzva zapojiť sa do olympiády aktívne, teda aj súťažne do varenia pirohov. Zabezpečiť našu účasť sa nám podarilo najmä vďaka ústretovosti majiteľov spoločnosti A-Z Gastro s.r.o., Banská Bystrica, Radoslava Skurčáka a Reného Kotlasa, ktorý je zároveň podpredsedom Banskobystrického klubu Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov. Pomohli nám so zabezpečením surovín, vybavením na varenie počas akcie a poverili šéfkuchára Patrika Hromníka, aby náš tím na súťaži viedol. Takto podporení sme si trúfli na novú výzvu variť súťažne bryndzové pirohy. Okrem stánku súťažného družstva sme tu mali aj informačný stánok, v ktorom sa návštevníci mohli dozvedieť viac o činnosti a projektoch Svetielka nádeje. Veľkým lákadlom pre deti bolo maľovanie na tvár, ktorému sa venovala naša svetielkáčka Inka. Atmosféru popoludnia dotvárali bohaté folklórne vystúpenia, jarmok ľudových remesiel, ukážky tradičného remesla, športové aktivity pre deti aj dospelých, deti si mohli vyskúšať trenažér dojenia, skákať na nafukovacom hrade alebo si navariť dobroty v Detskej škole varenia. To všetko za krásneho slnečného počasia. V nedeľu sa na zvolenskom námestí potvrdilo, že o tradičnú slovenskú kuchyňu je veľký záujem. Námestie praskalo vo švíkoch a návštevníkov pribúdalo najmä v čase, keď sa už pirohy dali koštovať. Nášmu kuchárovi Patrikovi skvelo pomáhali štyri šikovné žienky - Katka, Beátka, Renátka a Olinka. Bola to radosť vidieť, ako sa výborne tímovo dopĺňajú. Rad pred naším stánkom bol stále dlhší a dlhší, takže, mali sa čo obracať. Pripravili úctyhodných 700 kusov pirohov, teda 350 porcií. Tí, ktorí ochutnali, nešetrili slovami chvály a uznania. Po ochutnaní pirohov vhadzovali koštujúci mince do drevenej pokladničky družstva, pričom organizátori stanovili minimálny príspevok pri hodnotení vo výške symbolického jedného eura. Horná hranica stanovená nebola. Zvíťazili tí kuchári, ktorí vyzbierali najviac peňazí. My sme túto akciu nevnímali ako gastronomický súboj, ale ako príležitosť stretnúť sa s ľuďmi na podujatí, ktoré spája príjemné s užitočným. O to viac nás teší, že naše družstvo nakoniec získalo z ôsmich súťažných skvelé 2. miesto. Na záver prišlo ešte jedno veľké prekvapenie - symbolický šek na sumu 1988, 80 €, ktorý sme prebrali z rúk organizátora Mareka Rojíka. Táto krásna suma nás milo prekvapila a sme za ňu veľmi vďační. Ďakujeme z celého srdca všetkým, ktorí varili, koštovali, prispeli a podporili pomoc chorým deťom a ich rodinám.